Mózg się myli
Henning Beck
Taka sytuacja. Mylenie się jest wpisane w pracę naszego mózgu.
Ta oś pokazuje, że błąd jest ceną za kreatywność. Popełnianie błędów jest na tej samej osi co innowacyjne pomysły, wychodzenie poza szablon. I to jest właśnie to „coś”, co nas różni od komputerów.
Komputer jako taki nie popełnia błędów, najwyżej się zepsuje. Ale też programy komputerowe nie znajdują nowych rozwiązań. Mogą skorzystać z algorytmów, mogą bazować na danych i na ich podstawie wyciągać wnioski, ale nie stworzą „z niczego”. To domena człowieka.
Książka Henninga Becka „Mózg się myli” nie tylko w znakomity sposób opisuje mechanizmy pracy mózgu, pokazuje jak możemy wzmacniać procesy podejmowania decyzji, wychowywania dzieci, zwiększania swojej efektywności. Ale jest też dla mnie optymistyczna. Bo ja, mimo że jestem optymistką, mam pesymistyczne spojrzenie na przyszłość człowieka. To co sobie sami robimy, zastępując człowieka robotami, wirtualnymi rzeczywistościami przygnębia mnie. Tymczasem Henning Beck pociesza, wskazując, że jest szansa na miejsca, gdzie człowiek ze swoją fantazją, wyobraźnią, nie zostanie zastąpiony….
Z bardziej praktycznych informacji, na temat pracy naszego mózgu, które są do wykorzystania natychmiast:
– błędy jako takie nie powodują strachu. Nie ma w mózgu ośrodka, który „krzyczy”: Ratunku błąd!!. To dobrze, ponieważ (jak widać na osi powyżej) dzięki błędom dokonujemy odkryć. Gdybyśmy bali się błędów jako takich, nie podejmowalibyśmy żadnego nowego wyzwania. Uczymy się bać błędów, przez negatywną reakcję otoczenia. Jeśli tworzysz środowisko gdzie ludzie nie boją się popełniać błędów (co wcale nie znaczy że chcą je popełniać!!!), tworzysz jednocześnie środowisko twórcze i nastawione na rozwój.
Wskazówka dla rodziców, menedżerów, nauczycieli:
„Gdy mamy się czegoś nauczyć, błąd jest początkowo dobrym znakiem. Oznacza przecież, że w ogóle podjęliśmy próbę (…). Dzięki temu otrzymaliśmy o wiele bardziej bezpośredni wgląd w problem, niż gdybyśmy go tylko teoretycznie rozważali”
Ważna wskazówka dla rodziców, szczególnie tych perfekcjonistycznych:
„Dzieci rodziców, którzy dążą do perfekcjonistycznego wychowania, między trzecim a dwunastym rokiem życia kompletnie tracą pewność siebie.(…) Im bardziej rodzice zwracali uwagę na to by tępić u dzieci wszelkie błędy, tym większe zamieszanie powodowali w ich umysłach”.
Nie o to chodzi by zupełnie nie poprawiać naszych dzieci, ale by robić to umiejętnie. Jak? Przeczytaj książkę, albo…. zerknij na Komiksy biznesowe na Facebooku – znajdziesz tam komiks dokładnie odnoszący się do tego problemu .
To nie jest książka tylko o popełnianiu błędów. To też książka o tym jak działa nasza intuicja, jak reagujemy w stresie, jak działają na nas nagrody i kary, dlaczego lenistwo, przepraszam – prokrastynacja – jest nam potrzebna.
Na koniec jeszcze jedna zachęta, autor używa świetnych metafor, które przynajmniej do mnie bardzo przemawiają, jak na przykład ta poniższa:
„Większość systemów premiowania lekceważy tę* prostą zasadę, na której opiera się ludzka motywacja, traktując nas jak roboty, którym wystarczy dodatkowe paliwo, żeby działały szybciej. Ale z wlania do baku dwa razy więcej benzyny nie wynika jeszcze, że samochód gwałtownie przyspieszy”
*oczywiście „ta” zasada opisana jest w książce…. Pewnie też jest Ci znana, ale nie szkodzi jej przypomnieć. Jeśli chcesz się upewnić o jaką zasadę chodzi… zerknij do książki, albo zgadnij gdzie? Zgadłeś/aś. Na Komiksy Biznesowe !)
Książka Henniga Becka jest naszpikowana informacjami, opartymi na badaniach, które mogą pomóc:
– zwiększyć kreatywność;
– zmniejszyć stres;
– wzmacniać motywację;
– i usprawnić parę innych działań związanych z własną efektywnością i… wychowywaniem dzieci.
To nie jest poradnik z cyklu „myśl pozytywnie a cały świat będzie ci sprzyjać”. To raczej mapa, ze wskazówkami, które pomagają lepiej ogarnąć się w terenie
Już się nie będę o tej książce rozpisywać, nasz mózg preferuje subtelne zachęty niż kategoryczne nakazy. Więc nie napiszę Ci, że masz przeczytać tę książkę. Sam/a sobie wybierz czy warto wiedzieć więcej o swoim mózgu (i mózgach innych ludzi), czy nie bardzo Cię to interesuje.
Agnieszka Lipka