Biznes w (bardzo) dobrym stanie...
czyli słów kilka o dobrostanie w biznesie…
Już prawie 16.00, ależ to był dzień, te osiem godzin zleciało w mgnieniu oka… Znasz ten stan, kiedy nic poza Tobą i zadaniem nie istnieje? Oj znasz, na pewno znasz. To takie fascynujące, ciekawe i… – tak właśnie to określasz.
To tzw. przepływ, pochłonięcie (ang. flow, inaczej doznanie uniesienia, uskrzydlenie) czyli stan umysłu, kiedy ludzie są tak skupieni podczas wykonywania danego zadania, że daje im to poczucie czystej przyjemności wynikającej z samej tej aktywności. Jest to uczucie bardzo subiektywne, które może być oceniane z perspektywy czasu – „ale było fajnie” albo „ale było super„.
Wykres przedstawiający zależności pomiędzy poziomem posiadanych
umiejętności a poziomem trudności zadania, wg teorii przepływu Mihály’ego Csíkszentmihályi.
Okazuje się, że aby zadanie wywoływało w nas poczucie pochłonięcia to musi ono być odpowiednio trudne, a zarazem takie któremu jesteśmy w stanie podołać.
Pochłonięcie jest jednym z pięciu elementów tzw. dobrostanu. Pozostałe cztery to: pozytywne emocje, relacje z innymi, sens i osiągnięcia.
Pochłonięcie a biznes…
Ponad 30 lat temu Instytut Gallupa zajął się badaniami nad związkiem zaangażowania pracowników a zyskownością firm . Wyniki badań opisywane były zarówno w publikacjach biznesowych jak i naukowych (np. Journal of Applied Psychology oraz Harvard Business Review). Na podstawie badań powstała bestsellerowa książka pt. „Po pierwsze: Złam wszelkie zasady. Co najwięksi menadżerowie na świecie robią inaczej” Marcusa Buckinghama Curta Coffmana.
Przez te 30 lat temu Instytut Gallupa przeprowadzał wywiady z ponad milionową rzeszą pracowników, a także z grupą około 80.000 menedżerów. Każdemu respondentowi zadawano setki pytań, dotyczących różnych aspektów pracy. Z każdym menedżerem rozmawiano około 1,5 godziny, po czym zebrano materiał 120.000 godzin nagrań.
Metodologia zastosowana w tych badaniach koncentrowała się na analizie sukcesu. Praca „Metaanaliza i analiza użyteczności w badaniach nad związkiem pomiędzy opiniami pracowników i wynikami osiąganymi przez firmę”, Jamesa Hartera i Ame Creglow, pozwoliła wyodrębnić 12 najważniejszych pytań dla skuteczności działania zawodowego.
Z kolei Owen Schaffer w 2013r. zaproponował 7 warunków koniecznych do osiągnięcia stanu przepływu / pochłonięcia:
- Wiem, co mam zrobić.
- Wiem, jak mam to zrobić.
- Wiem, jak dobrze wykonuję zadanie (informacja zwrotna).
- Wiem kogo zapytać, jeśli jest to konieczne (wsparcie innych).
- Mam wysokie poczucie trudności zadania.
- Mam wysokie poczucie własnych umiejętności.
- Brak „rozpraszaczy”.
Czy najbardziej zyskowne firmy (na podstawie wyników badań Instytutu Gallupa) umożliwiają swoim pracownikom osiągnięcie stanu pochłonięcia albo / i dobrostanu?
Spójrzmy na poniższe zestawienie:
Odpowiedź okazuje się mało zaskakująca, a może i nawet banalna :)
Tak! Firmy, które charakteryzują się największą zyskownością, wydajnością, lojalnością klientów i najmniejszą rotacją tak kształtują środowisko pracy, by ich pracownicy mieli satysfakcję z wykonywanych zadań.
Proste?
Proste w założeniach i jednocześnie trudne do wykonania, bo czy istnieje jedna uniwersalna reguła mówiąca o tym jak zarządzać ludźmi, by byli oni w dobrostanie?