Coaching indywidualny i zespołowy – zalety i wady
Niezależnie od tego czym zajmuje się dana osoba, ważne jest, aby nadążać za zmianami i ciągle się rozwijać. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele metod rozwojowych, które mają wesprzeć pracowników i pomóc im w osiągnięciu sukcesu. Jedną z tych metod jest coaching.
Czym jest coaching?
Coaching to metoda rozwoju, która jest niezwykle prosta i efektywna. Klient i trener, czyli tak zwanych coach, pracują nad tym, aby klient osiągnął swoje cele w zakresie rozwoju zawodowego oraz osobistego. Coaching ma głównie na celu podniesienie kompetencji klienta i pomoc mu w poprawieniu efektywności działania. Podczas szkolenia z coachingu klient realizuje wyznaczone przez siebie cele z pomocą i motywacją coacha.
Metodę można podzielić na dwa rodzaje – coaching indywidualny i zespołowy. Pierwszy z procesów ma na celu wspomóc klienta w dotarciu do własnego celu i emocji oraz poradzenie sobie z ograniczeniami. Nie jest to typowe szkolenie, które skupia się na umiejętnościach czy zdobywaniu wiedzy – coach stara się przekazać klientowi pewne przekonania i wartości, jednak klient musi sam pomyśleć nad osobistymi przeszkodami i własnym potencjałem. Coaching zespołowy polega na tym samym, jednak tym razem proces dotyczy większej grupy osób. Klienci dobierani są w grupy na zasadzie własnych motywów, które przekonały ich do uczestniczenia w takim kursie. Oba szkolenia mimo że nie różnią się znacząco od siebie mogą w inny sposób wpłynąć na daną osobę. Właśnie dlatego warto zapoznać się z zaletami i wadami danego rodzaju coachingu.
Zalety i wady coachingu indywidualnego i zespołowego
Jedną z największych zalet coachingu indywidualnego jest to, że coach skupia się na indywidualnej jednostce, dzięki czemu klient może być pewien, że osiągnie sukces i poradzi sobie z każdą sytuacją. Coach staje się wsparciem klienta, który wraz z osobą, która w niego wierzy, jest przekonany, że uda mu się osiągnąć wszystko. Ponadto, klient po kursie jest w stanie w szybszym czasie podjąć decyzje, które kiedyś sprawiały mu problem. Dojście to tego mogłoby nie być tak łatwe przy coachingu zespołowym. Dodatkowo, wybierając coaching zespołowy klient może czuć się nieswojo wśród większej grupy ludzi. Niektóre osoby nie lubią otwierać się publicznie i mówić o sobie, dlatego w ten sposób mogą zablokować nie tylko własne postępy, ale i cudze. Jednak w przypadku, gdy grupa składa się z osób skłonnych do rozmowy o własnych przeszkodach, może się ona zmienić się we wspierający się zespół. Dzięki temu klient będzie miał świadomość, że nie dąży sam do wymarzonego celu, a to może wpłynąć na jego motywację. Coaching zespołowy daje również klientowi możliwość dowiedzenia się o doświadczeniach innych osób, dzięki czemu może nauczyć się on wielu cennych informacji poprzez samą obserwację. Jest to coś, czego nie dowie się podczas kursu indywidualnego.