Trening twórczości
Nęcka Edward, Orzechowski Jarosław, Słabosz Aleksandra, Szymura Błażej
„Trening twórczości” Edwarda Nęckiego i zespołu autorów, to bardzo przydatna książka dla każdego kto pracuje z grupami. Ucieszyłam się z niej mimo, że mam poprzedni „Trening twórczości” z 1992 roku, przeczytany wielokrotnie i z wieloma wykorzystanymi ćwiczeniami. Nowa wersja poszerzona została o nowe ćwiczenia, nowe przykłady.
Mimo, że książka jest przeznaczona dla osób organizujących treningi, sądzę że ambitni szefowie zespołów mogliby wykorzystać wiele ćwiczeń do poprawienia komunikacji, relacji pomiędzy członkami zespołu, czy też lepszego rozwiązywania problemów.
Ćwiczenia są nie tylko jasno opisane, ale także w wielu przypadkach, podane są przykłady, które pomagają lepiej ćwiczenie zrozumieć, przygotować czy też „rozruszać” grupę.
W książce zebrane są różne metody – kapelusze De Bono, diagram ryby Ishikawy, technika Gulforda „niezwykłe zastosowania”. Są one istotne od strony praktycznej, ale też poszerzają nieco wiedzę teoretyczną.
Niektóre z ćwiczeń nadają się do wykorzystania na dowolnym treningu, nawet do przełamywania lodów, inne wymagają wiele czasu, więc trzeba starannie przemyśleć jaki cel chcemy osiągnąć. Ale właśnie ten podręcznik jest zbiorem ćwiczeń, z którego można czerpać garściami przy tworzeniu własnych szkoleń. Można się nawet podeprzeć zarysem scenariusza proponowanego przez autorów.
Sama często wykorzystuję np. ćwiczenia dotyczące metafor czy analogii w trakcie szkoleń z technik prezentacji.
Z kolei przy współpracy zespołowej przydaje się ćwiczenie „mordowanie pomysłów”, które pomaga grupie uzmysłowić, jak skutecznie są w stanie sami niszczyć chęć dzielenia się pomysłami czy też motywację do działania. Nie ma wielu pozycji na rynku z tak dobrze opisanymi ćwiczeniami, więc zarówno początkujący jak i doświadczeni trenerzy mogą poszerzyć swój warsztat.
Trening twórczości
Autorzy: Nęcka Edward, Orzechowski Jarosław, Słabosz Aleksandra, Szymura Błażej
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne